Historia Zrywu

Ludowy Klub Sportowy „ZRYW" Szarów 1946 - 2013

Na przełomie XIX i XX wieku zaczynają na świecie powstawać pierwsze kluby piłki nożnej. Kolebką piłkarstwa jest Anglia, ale również w Polsce (mimo, że pod zaborami) z początkiem XX wieku powstają pierwsze kluby piłkarskie w dużych miastach. Sport piłkarski na szeroką skalę zaczyna się jednak rozwijać dopiero w Polsce niepodległej.

W okresie międzywojennym, coraz większa ilość młodzieży wiejskiej dojeżdża do szkół i pracy do Krakowa gdzie spotyka się z piłką i zaczyna ją przenosić na teren wiejski. Również na naszym terenie zaczyna się objawiać duże zainteresowanie piłką nożną, szczególnie w drugiej połowie lat trzydziestych.

Gra w szmaciankę na łąkach szarowskich

Prawdziwej piłki jednak nie było, a na skrawkach ziemi grano tzw. „szmacianką". Już wtedy zaczęto rozgrywać mecze pomiędzy drużynami wiejskimi, a łąkę posiadała Dąbrowa, która w jed­nym meczu rozgrywanym w Niepołomicach, prawdziwą piłką, wygrała 11 - O, a w drużynie tej grali m.in:
Bronisław Kaczmarczyk - bramkarz, Wł. Śledziowski, Józef i Stefan Prochwicz, Stefan Nawojowski, Wajdowie i inni.

Podczas okupacji, gdzie wszelka działalność sportowa była zabroniona na prowizorycznym boisku pod „Fabryką" rozgrywano tajne mecze z drużyną pod nazwą „Mitropa" (w której grali tacy zawodnicy jak: Jerzy Jurowicz Józef Kohut Mieczysław Gracz) oczywiście przegrywając 1-3. Drugi pamiętny mecz to wygrana 2 - l, po zasileniu drużyny zawodnikami z innych wiosek. Zaraz po wyzwoleniu zaczęły tworzyć się od nowa dzikie drużyny i tak drużyna Dąbrowy grała dalej pod „Fabryką", a drużyna Szarowa na łąkach pod „Dużym Borkiem". Boiska te znajdowały się jednak w znacznej odległości od centrum wsi. Przy przystanku kolejowym był plac po wyciętych przez Niemców drzewach, używany jako skład drewna przygotowanego przez okupanta do wywozu. Teren ten był najodpowiedniejszym miejscem na boisko piłki nożnej i działacze; Dąbrowy i Szarowa, rozpoczęli starania o pozyskanie tego terenu.

Drużyna z 1952 r.

W roku 1946 powstaje Ludowy Zespół Sportowy "Zryw" w Szarowie zrzeszając zawodników obu wsi i rozpoczyna rozgrywki w kl. „C".

Pierwszymi działaczami byli m. in:

Józef Goryczko, Władysław Świętek, Bronisław Kowal, J, Kasprzyk, Jan Marosz, Leon Marosz, Mieczysław Marosz, Edward Sumara, Tadeusz Trzos, Józef Trzos, J. Zięba, St. Zięba, T. Palich, M. Włodek, T. Włodek, K. Kurdyś, Bronisław Gracz, J. Jędras

Ówczesne połączenie się dwóch wsi w jeden klub było początkiem wspólnej współpracy w dziedzinie gospodarczej. Już wspólnie budowano szkołę, przeprowadzono elektryfikację, gazyfikację, budowano wodociągi i kościół.

Trzeba zaznaczyć, że były to ciężkie czasy dla powstających klubów, gdyż wówczas nie otrzymywano dostatecznych środków finansowych na prowadzenie działalności sportowej, a ilość otrzymywanego sprzętu z R. W. LZS był skromny. Pewien przełom w naszym klubie nastąpił w drugiej połowie lat 50-tych, kiedy to na prezesa został wybrany Adam Światak, a skład zarządu uzupełniali:

Bronisław Kowal, Józef Dziedzic, St. Wajda, Edward Sumara, Bronisław Palich, Józef Korbut Adam Król, Bronisław Świętek

Grupa działaczy i kibiców „Zrywu w Żabnie w 1969 r.

Prężna działalność całego Zarządu i przy wsparciu wielu sympatyków klubu, poprzez organizowanie coniedzielnych „Festynów", doprowadziła do uzyskania znacznych funduszy finansowych i rozwoju klubu. W tym czasie środki finansowe pozwoliły na zatrudnienie trenera Albina Piejkę, który to umiejętnie przekazał swoją wiedzę zawodową, a owocem jego pracy był awans do kl. „A" i gra w niej przez cztery lata, a grali wówczas tacy zawodnicy jak:

Stanisław Malarz, Józef Kowalski, Józef Janusz, Antoni Malarz, Bronisław Włodek, E.Radwański, Stanisław Skoczek, Stanisław Palich, Józef Buczek, Tadeusz Motoła, Józef Bułat, A. Widełka, J. Lewiński, J. Ciastoń, Stanisław Motoła, Piotr Włodek, Zygmunt Kowalski, Władysław Włodek i inni.

Kolejna drużyna z końca lat 80-tych

Kilku z tych zawodników grała w reprezentacji LZS na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W organizowanych przez PKKF i RP LZS spartakiadach brali udział i zajmowali wysokie lokaty:

Aniela Kurdyś - Gucwa, Helena Janik - Rybka, Józef Janusz, Stanisław Malarz, Bronisław Włodek, Tadeusz Kurdyś, J.Szewczyk.

Co ciekawe przy klubie istniało też kółko teatralne wystawiające sztuki i jasełka.

Te sportowe osiągnięcia zostały docenione przez R. W. LZS, która przydzieliła środki pieniężne pochodzące z totalizatora sportowego na wykonanie ogrodzenia boiska, a działo się to za prezesa Karola Frytka.

Tak jak w wielu renomowanych klubach, tak i u nas nadszedł okres stagnacji. Drużyna gra w kl. "B" gra w kl. „C". Brakowało działaczy, brakowało piłkarzy, brakowało środków finansowych. Niejednokrotnie drużyna nie rozgrywała zawodów wyjazdowych, a nawet, z braku piłki nie rozgrywała zawodów na własnym boisku. Sytuacja taka trwał kilka lat, po czym znów zaczęło się dziać coś dobrego w Szarowie. Prezes Antoni Malarz, powoli, ale systematycznie stawiał klub na nogi. Drużyna znów awansowała i przez długi czas gra w kl. „A". To on zakupił kontenery, które z kolei zaadaptowano na szatnie, to on również zakupił dwa autobusy.
Tę aktywność przekazał swojemu następcy Adamowi Kowalowi. Za jego kadencji miało miejsce szereg ważnych modernizacji. Wykonano nową płytę boiska, doprowadzono światło, wodę, telefon, oraz wykonano oświetlenie boiska. Przy pomocy Wójta Gminy Kłaj Pana Adama Kociołka wykonano nowe ogrodzenie z pustaków, oraz wybudowano pomieszczenia na kasę.
Dużą aktywnością wyróżniał się w tamtym okresie Zarząd i sympatycy klubu. W minionym 60-cio letnim okresie za aktywną pracę zostało odznaczonych 66 - ciu działaczy i zawodników odznakami LZS od brązowej do zasłużonego działacza, srebrnymi odznakami KOZPN oraz zasłużonego działacza OZPN w Tarnowie za długoletnie sędziowanie i pracę w Zarządzie RS. Z naszego grona wyszło dwóch sędziów prowadzących zawody na szczeblu III i II ligi.

Od początku klubu do czasów obecnych funkcję Prezesa pełniło 14 osób:

Józef Goryczko 1947 - 1948

Władysław Świętek 1948 - 1954

Antoni Światak 1954 - 1957

Albin Gruszecki 1957 - 1959

Karol Frytek 1959 - 1961

Stanisław Palich 1961 - 1963

Józef Piątek 1963 - 1967

Piotr Rójek 1967 - 1968

Władysław Sądel 1968 - 1970

Stanisław Jach 1970 - 1971

Bronisław Włodek 1971 - 1976

Julian Kościółek 1976 - 1977

Antoni Malarz 1977 - 1991

Adam Kowal 1991 - 1999

Kazimierz Wajda 1999 - 2003

Adam Kowal 2003 - 2005

Kazimierz Wajda 2005 - 2007

Nikodem Wajda 2007 - 2013
Mariusz Wróbel 2013-

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości